Balat

Yolumun düşmediği yerlere dahi sadece fotoğraf çekmek amacıyla giderken, Balat ertelenmiş bir semt olarak yıllarca aklımın bir köşesinde bekledi yıllarca. Bir sokak fotoğrafçısı olarak yedi senedir İstanbul’da yaşayıp hiç Balat’a gitmeyerek çok ayıp etmişim. Gittiğim gün de, bu zamana kadar oraya gitmeyi neden ertelemiş olduğumu çok sordum kendime. Zira yolumun üzerinde olmayan ya da yolumun düşmediği yerlere dahi sadece fotoğraf çekmek amacıyla gitmiş görmüş bir güzel fotoğraflamış biri olarak Balat’ı bunca sene erteleyerek çok ayıp ettiğimi itiraf etmekten kendimi alamadım.

Ağustos’un ortasında bayramın üçüncü günü hazır İstanbul da hafiflemiştir diyerekten bir Balat yapalım dedik Aylin’le. İstanbul’da beni her defasında sokağa çıkmaya tövbe ettiren o çılgın kalabalık bir nebze olsun azalmıştır diye düşünerek bayramın mükemmel bir fırsat olacağı fikriyle Balat’a çevirdik rotamızı. Zavallı biz 🤦🏻‍♀️ ZAVALLI BİZ! Bayramda İstanbul boşaldı, herkes memleketine gitti haberleri belki doğruydu fakat geride kalanların da beni, bu şehrin hiçbir zaman kalabalık olmamayı yaşayamayacağına ikna etmiş olduğunu üzülerek paylaşıyorum sizinle. Velhasılkelam Balat sokakları, kafeleri bile inanılmaz kalabalıkken oradan Eminönü’e geçtiğimizde İstanbul’da kalıp memleketine ya da tatile gitmemiş olan o nüfusun tamamen Eminönü’de toplandığını düşünmekten kendimi alamadım. Korkunç kalabalıktı 🤦🏻‍♀️ Evet bu şehrin kalabalığıyla ilgili büyük bir alıp veremediğim var, sanırım çok belli ettim.

İstanbul’un kalabalıklığını bir kenara bırakıp hemen Balat ‘ a geçiyorum.

İlk önce metrobüs ile Ayvansaray durağında indik ve oradan Fesane’nin karşısında Eminönü tarafına giden otobüslerin geçtiği Eyüp tarafına doğru yürüdük. Oradaki bir duraktan Eminönü tarafına giden ve Balat’tan geçen bir otobüse bindik ve 10-15 dk içerisinde Balat’taydık.

Yolumuz üzerinde her hangi bir sokaktan Balat sokaklarına doğru girdik ve Rum Ortaokuluna doğru çıkıp isteğimize göre hangi sokak bizi çektiyse bir hayli dolanıp bir sürü fotoğraf çektik. İstanbul’da yaşadığım bu sürede Balat’a gittiğim ilk günü ve çektiğim onlarca (aslında yüzlerce) fotoğrafın bir kısmını bloğumda da paylaşmak istedim. İçlerinde inanılmaz çok sevdiklerim de oldu. Bazı sokakların renklerine bayıldım hatta. 🎈

mervedemisken balat 2018

Balat aslında Eminönü’e çok yakınmış. Balat’ın sokaklarından sahil yoluna çıktınız mı  otobüsle 10 dk ya da yürüyerek yaklaşık yarım saatte Eminönün’e varılıyor. Biz yürüyerek sahilden Eminönüne gittik. O korkuç kalabalık insana gitmez olaydık dedirtiyor ama neyse. Galata Köprüsünden yürüyerek Karaköy’e geçtik. En sevdiğim manzaralardan birini görmek için buraya her geldiğimde Konak Galata Cafe’ye bir uğrarım. Hem biraz dinlenmek hem de fotoğraf çekmek amacıyla biraz kafede zaman geçirdik. Daha sonra Galata’nın çevresinde bir kaç fotoğraf çekip eve döndük. Balat’ı görmüş, başım göğe ermiş, ve bir hayli de yorgun bir şekilde 🤓 Daha fazla fotoğraf görmek isterseniz instagramda beni ziyaret edebilirsiniz. 💁🏻‍♀️

mervedemisken balat 2018

mervedemisken balat 2018mervedemisken balat 2018

mervedemisken balat 2018
mervedemisken balat 2018
mervedemisken balat 2018

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir