See What I See #10

See What I See #10 ile 2018 yılımı değerlendirdiğim bir yazı ile karşınızdayım. En severek yazdığım yazılardan biri bu See What I See yazıları. Bu seriye İngiltere’de yaşarken başlamıştım o günlerimden bu günlerime bir şeyler kalsın kendim için diye. İyi ki de başlamışım. Bu yazının en sonuncusunu bu yılın ilk haftası yayınlamıştım bir önceki yılımı şöyle bir gözden geçirmek üzere. Yine kendime bir şeyler bırakmak için kısacası. Şimdi de See What I See #10 ile 2018 yılımın nasıl geçtiğine dair bir de yazarak bakacağım.

Ocak 2018

Bu yıla, bir önceki yıl başladığım ve bu yıl da devam etmekte olan Web Tasarım kursu ile başladım. Web tasarım kursu ile hayatımda bu yıl bambaşka bir chapter açmış oldum. Ocak ayım kursta öğrendiklerimi bu alandaki planlarım için nasıl kullanabileceğimi düşünmek ve kurs için ödevler hazırlamakla geçti. Bu nedenle Adobe Dreamweaver, Adobe Photoshop ve Illustrator bolca kullandığım araçlar oldu.

Bunun dışında yüksek lisans için aldığım son dersin sunum ve final telaşı içerisinde dönemi kapattım. Derslerden kurtulmuş olmanın mutluluğunu yaşadığımı hatırlıyorum. Yine ayın başlarında labda deneyler ile yoğun bir şekilde geçen bir ay oldu. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen Europian Molecular Biology Organization tarafından düzenlenilen uluslararası bir kongreye katıldım. Çok verimli geçen güzel bir kongreydi.

see what i see #10 mervedemisken
2018’in instagramda paylaştığım ilk postu bu fotoğrafmış ve altına ruh halimi yansıtan şu cümleyi yazmışım: “Sitting on a chair with all the thoughts and dreams about the places I haven’t seen yet in all over the world makes me more dreamy 💭”

Şubat 2018

Bu ay kafamda dönüp duran yeni proje fikirleri ve tasarımla alakalı planlarım ile kendimi yeni bir alana hazırlıyordum. Illustrator ve Photoshop kullanmaya ve daha iyi öğrenmeye devam ettim. Ayrıca bu ay Aylin ve benim bu yılın ortalarında kurduğumuz Twinsdo’nun temellerinin atıldığı aydı. Twinsdo ismini Aylin buldu. Yarıyıl tatiline girdiğim çoğunlukla evde geçirdiğim bir aydı. Mart ayında olacak olan bir MGB kongresi için poster hazırlayıp gönderdim.

Mart 2018

İstanbul Üniversitesinde her yıl MBG Kongresi düzenleniyor. Bu yıl ben ve kardeşim Aylin İngiltere’de yaptığımız çalışma ile poster yaparak katıldık ve birinci olduk. Bunun dışında Mart ayı hep labda deneylerle geçti. Baya yoğunduk. Nerederyse hafta içi hep deney yaptık.

Nisan 2018

5-6 Nisan’da Enstitüde Western Blot kursunda eğitimci olduk ben ve Aylin. Doğum günümüzde tüm günü labda geçirdik yani. Hava da inanılmaz güzeldi. Hatırlıyorum. Laboratuvarlar doğum gününü geçirmek için en güzel yerler değiller.

İstanbul’da en çok sevdiğim ay Nisan. Her yer lale. Bahar. 21 Nisan’da Aylin ile birlikte bu lale mevsimini kaçırmamak için Sultanahmet ve Gülhane’ye gittik. Yine lale halısı yapmışlar, çok güzeldi. Karaköy’e geçtik sonra. Salt Galata ve Galata’ya uğradık. Havanın inanılmaz güzel olduğunu hatırlıyorum hala. Bahar kalp ben.

Ancak bu ayın sonunda dijital art yerine traditional art üzerine yoğunlaşmaya karar verdim ve Mayıs ayı için kendimi bir 30-day painting challange için hazırladım. Tüm kağıtlarımı ve diğer malzemelerimi hazırladım herhangi bir sorunla karşılaşmamak ve yarım bırakmamak için

Ayrıca bu ay bir fotoğrafımın resmini yapmaya karar verdim. Bir anda başladım ve aynı gün içerisinde bitirdim. Londra’da çektiğim bir kırmızı binalı sokak fotoğrafı. Bizim için sanat ve tasarım adına her şey gerçek anlamda o resimle başlamış oldu.

Mayıs 2018

Bu ay 31 gün boyunca her gün suluboya resim yaptım. Bu yılki ilk art challange’ım oldu bu. Bu nedene biraz zorlandım devamlı bir şekilde aksatmadan yapmak için ancak başardım.

Bu ay da Enstitüde Western Blot kursunda eğitimci olduk yine ben ve Aylin. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen MBG ve biyoloji öğrencilerine eğitim verdik 24-25 Mayıs’ta. Yoğun geçmesine rağmen güzeldi.

Haziran 2018

Bu ay Freelance olarak İngilizce tez yazımı işi aldım. Kendi tezimden önce bir tez yazmış oldum. Çok uğraştırıcıydı ama maddi getirisi de iyi olduğu için bu yıl içinde bu tür işler yapmaya da devam ettim.

Nisan ayında yaptığım cityscape suluboya resimlerinden 3 tane daha yaptım. Ayrıca bu ay sitem ilk yılını doldurdu ve sitemin tekrar yenilemesini yaptım.

Temmuz / Ağustos / Eylül 2018

Temmuz ayında Twinsdo sanat ve tasarım temalı 2. sitemizi kurduk. Yeeey! Yine freelance işlerle, bolca guaj landscape boyamaları ile geçen bir üç ay oldu. Ayrıca akrilik boya ile ilk defa resim yaptım.

Bunun dışında yine labda çalıştım çokça. Deneylerim için sabahtan akşama kadar labda koşturup durdum.

Yıllardır İstanbul’da yaşamama rağmen hiç gitmediğim Balat’a Ağustos ayında nihayet gittim Aylin’le. Bolca fotoğraf paylaştığım bu posta bakabilirsiniz görmek için. 🤓

Ekim 2018

Yoğun bir aydı. Eylül ayının son günü Inktober yapmaya karar vermiş ve tüm kağıtlarımı ve materyallerimi hazırlamıştım. İzlediğim bir video ile son anda buna karar vermiş oldum. İlk katıldığım Inktober olacağı için kendim için yapılabilir hedefeler koydum ve her gün yaptığım ink çizimlerini @twinsdo instagram hesabımızda paylaştım. Zordu ama başardım. Zor çalışmalar yapmadım ama her gün düzenli bir şekilde bir çizimi bitirip fotoğrafını çekip ve Instagramda paylaşmak bir hayli yorucu ve bazen sınırlarımı zorlayıcıydı.

Bunun dışında neredeyse haftada her gün labda deney yaptım. Bu nedenle de Inktober benim için biraz zorlayıcı oldu. Ayrıca bu ay ilk defa sanat işimi de aldım. Fotoğrafların resimlerini yapmaya kendi fotoğraflarımla başlamıştım ve bu ay bunu freelance iş olarak yaptığım ilk ay oldu. Ordu’da yaşayan birinin fotoğrafının resmini yaptım. Bu tür resimlerime burdan bakabilirsniz. Bu işin devamının gelmesini de çok istiyorum.

Kasım / Aralık 2018

Kasımda her gün instagramda fotoğraf paylaşmaya devam ettim. Yine her gün bir önceki gün bitirdiğim resmi sabah çıkmadan hemen fotoğraflayıp yolda otobüsteyken paylaştım. Her gün içerik üretip onu paylaşılmaya hazır hale getirmek gerçekten zor. Hele ki full time yapılan başka bir iş de varsa. Yine guaj landscape resimler yapmaya devam ettim.

İstanbul’un soğuğundan hiç hazetmiyorum. Aralıkta kar yağdı. Bir akşam durakta otobüs beklerken durağa sığınan o kedinin bana patisini uzatırkenki bakışını, o gözlerini hiç unutamayacağım.

Aralık’ın son haftasını evde geçirdim. Bu ayın başında labda çok yoğun çalışmıştım. Yeni yıla girmeden böyle bir ara vermek iyi oldu. Ayrıca bu ayda çok güzel takvimler ve planlayıcılar tasarladık. Görmek isterseniz shopa bir göz atabilirsiniz.

 

Bu yıl genel olarak;

 • Bu yıl mervedemisken’de 23 blog yazısı yayınladım.
 • 2018 yılında tam 59 kitap bitirdim.
 • İlk defa uzun zamandır okumak istediğim Great Expectations, Pride and Prejudice ve Steal Like an Artist kitaplarını okudum. Ayrıca bunlar gerçek anamda okuduğum ilk uzun soluklu İngilizce kitaplardı.
 • Her gün en az 5 dk hiç aksatmadan kitap okudum. ✅
 • Uzun süredir aklımda olan İngilizce blog yazları paylaşma fikrini hayata geçirdim ve hem bu sitemde hem de bu yıl kurduğumuz 2. sitede (twinsdo.com) bu yazıları yayınladım.
 • İlk defa yaptığım sanat ile para kazandım.
 • Aylin ile birlikte kendi markamızı kurduk. bkz. Twinsdo 👩🏻‍🎨👩🏻‍💻
 • İlk defa Inktober’a katıldım ve her gün instagramda yaptığım çizimleri paylaştım.
 • 2018’in başından beri Duolingo ile Almanca çalıştım ve şu an 182 günlük (6 ay🎊🎉🤓) streak’im var.
 • İlk defa akrilik boya ile resim yaptım ve çok sevdim. Favorim yine de guaj ama. 👩🏻‍🎨
 • Kurduğumuz sanat ve tasarım markamız için kartvizit bastırdık. İlk ürünlerimizi tasarladık ve sattık. Kartpostal, sticker, takvim, planner ve daha fazlası 🎈🎊 (Ürünlerimizi görmek için shopu ziyaret edebilirsiniz. 💁🏻)
 • Bu yıl ayrıca bana zamanımı planlamanın önemini öğretti.
 • Her anını çok iyi değerlendirdiğim bir yıl olmasa da bu durumun farkında olmak ve değiştirmeye çalışmak benim birçok konuda adım atmamı sağladı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir