Korona Zamanında Kendini Geliştirmek İsteyen MBG Öğrencileri İçin Tavsiyelerim

Tavsiyelerim son zamanlarda çok isteniyor özellikle evlerinde zaman geçirmek zorunda kalan MBG öğrencileri tarafından. Bu süreci verimli geçirmek konusunda neler tavsiye edebileceğim üzerine çok fazla mail ve mesaj alıyorum. Mesajlara toplu bir cevap oluşturmak ve daha fazla kişinin faydalanmasını sağlamak için bu konu hakkında bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bu süreç hakkındaki tavsiyelerim ve fikirlerimi sizler için bu yazıda paylaşıyorum.

1. Kendi kendinizi eğitin, kendi kendinize öğrenin

Bu yazıda sizlerle paylaşacağım tavsiyelerim arasında belki de en önemlisi bu diyebilirim. Bu süreçte evde yani kendi ortamınızda olduğunuz için kendinizin mentoru kendiniz olmalısınız. Bu durum sadece bu zamanı kapsamasa da birçok öğrenci bu zamanlarda bunun farkına varıyor veya varacak. Aslında meslek hayatında başarılı olabilmek için, ürettiğiniz şeylerle başkalarını etkileyebilecek duruma gelebilmek için bir aşamada kendi kendinizin mentoru olmanız gerekiyor. Birçok insan bunu bu yolda fark ediyor. Gerçekten başarılı olanlar ise bunu hayatına geçirebilenler oluyor.

Kendini geliştirmek isteyen herkes başarı yolunda ilerlerken eğitimin sadece alıştığımız bu klasik formunun olmadığını, insanın kendi kendine bir eğitim sürecine başlaması gerektiğini anlıyor. MBG bir temel bilim dalı ve bu bölümün ne olduğunu ve ne ifade ettiğini bilerek bu bölümde okuyan öğrenciler de kendilerini bir aşamada farklı şekillerde geliştirme çabasına muhakkak giriyorlar. Bu süreçte size verebileceğim en büyük tavsiye bu bilince sahip olmaya çalışmanız olacaktır. Kendi kendinizi eğitebilecek, kendi kendinize öğrenebilecek bir birey olmalısınız bir bilim insanı adayı olarak.

Araştırmacı ruhuna sahip olmalı ve eğitimin sadece okuduğunuz üniversitedeki hocalarından size gelen bir kaynak olarak görmemelisiniz. MBG çok ama çok geniş bir alan. Hangi alanda ilerlemek istediğinize siz karar veriyorsunuz meslek hayatınızda da. Araştırın merak ettiklerinizi, size istediğiniz bir alanda/konuda eğitim verebilecek kaynaklar bulun ve kendi kendinize öğrenmeye başlayın. Bir sürü online kaynaklar var. EdX gibi platformlardan eğer isterseniz dünyanın en iyi üniversitelerinde verilen dersleri bile dinleyebiliyorsunuz mesela. İnternetin ve online platformların bu konuda size hizmet etmesini sağlayın. Eğitimi sadece gittiğiniz üniversiteden beklemeyin. Çünkü artık tüm kaynaklara ulaşabildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. İnterneti tüm dünyaya ulaşmak için kullanın.

2. Bol bol makale okuyun

MBG seçmiş bu bölümde okuyan geleceğin bilim insanlarına en büyük tavsiyelerim bol bol makale okumak ve koronavirüs gibi önemli konularda bilimsel bilgiye literatür kapsamında sahip olmak olacaktır. Makalelere nereden ulaşabileceğinizi öğrenin, bir araştırma makalesi ne demek, derleme makale ne demek öğrenmekle bu sürece başlayın. Pubmed kullanarak makalelere ulaşabilmeyi, bir konu hakkında makale araştırmayı öğrenin.

Güncel bir konu olan Koronavirüs hakkında makaleler okuyabilirsiniz mesela. Normalde her makaleyi direk açamıyorsunuz eğer yayınlandıkları dergiler ücretliyse. Ancak içinde bulunduğumuz sürecin sağladığı imkan ile koronavirüs hakkında yayınlanmış tüm makalelere direk ulaşabiliyor ve açıp okuyabiliyorsunuz. Zaten Pubmed‘e gittiğinizde üst kısımda makalelere ulaşabileceğiniz çeşitli linkleri paylaştığını fark edeceksiniz.

Hatta sizinle faydalı bulduğum bu alanda makalelere ulaşabileceğiniz bir kaç link de paylaşacağım Pubmed dışında. Nature dergisi impact faktörü en yüksek ve bilim dünyasında en değerli makalelerin başında geliyor. Ücretli bir dergi olsa da Nature Reviews Immunology Koronavirüs ile ilgili kendi dergisinde yayınlanmış makaleleri bir platformda toplamış. Eğer Koronavirüs hakkında en temel bilgilere sahip olmak istiyorsanız bu portalı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Bunun dışında Covid-19 Data Portal yine Covid makalelerine ulaşabileceğiniz bir diğer kaynak.

3. Bilimsel İngilizcenizi geliştirmeye çalışın

Bir bilim insanı olarak doktora seviyesine ve hatta daha ileriki aşamalara gelmiş kişilerin bile bilimsel İngilizce konusunda büyük sıkıntılar yaşadığını fark ediyorum. Zamanında İngilizce’ye yeterince önem vermemiş bu insanlar makale ya da tez yazmak konusunda zorluk çekiyorlar. Her ne kadar Türkçe bir bölümde okuyor olsanız da yaptığınız bilimsel çalışmaları Türkçe değil İngilizce yazıp paylaşmak isteyeceksiniz. Çünkü yaptığınız çalışmayı tüm dünya ile paylaşmak için seçebileceğiniz tek dilin İngilizce olduğunu fark edeceksiniz.

Evde kaldığınız bu süreçte bir metin bilimsel bir İngilizce ile nasıl yazılır öğrenmeye çalışmalısınız geleceğin bilim insanları olarak. Bir önceki maddede bahsettiğimi uygularsanız en azından bir makalenin nasıl olması gerektiğini görmüş olursunuz. Bilimsel makalede kullanılan dilinin normal hayatta kullanılan dilden farklı olduğunu da fark edersiniz. Bu alanda ilerlemeyi düşünüyorsanız bu dil olayını halletmiş olmak bir mecburiyet. Makaleler okurken sadece içeriği anlamayı çalışmayın aynı zamada dilin de nasıl kullanıldığına dikkat ederek okuyun mesela. Bu süreçte eğer bunu halledebilirseniz kendinize çok önemli bir yeteceği kazandırmış olacaksınız.

4. Derslerinizin alanlarında okumalar yaparak teorik anlamda kendinizi geliştirin ve ortalamanızı yükseltin

MBG ile ilgili her yazımda bu alanda okuyan birisi için not ortalamasının önemli olduğunu belirtiyorum. Not ortalaması ile ilgili düşündüklerimi paylaştığım bu yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu nedenle not ortalamasının neden yüksek olması gerektiği konusundan burada bahsetmeyeceğim. Yaşadığımız süreçten dolayı hem evde daha fazla zaman geçiriyoruz hem de sınavlar online oluyor. Not ortalamanızı yüksek tutacak şekilde sınavlarınızdan yüksek notlar almak için derslerinize çokça çalışmanızı tavsiye ederim bu süreçte.

5. Kodlama öğrenin

Biyoinformatik alanını araştırmanızı ve eğer ilginizi çekerse R ve Python gibi bu alanda kullanılan bir kaç yazılım dilini öğrenmeye başlamanızı tavsiye ederim. Lisans eğitimi, bazı okullarda bazı kodlama dillerinin eğitimini içeriyor olsa da çoğunda bu dillerin eğitimi verilmiyor. Biraz araştırarak bu programlama dilleriyle neler yapabileceğinizi ve ne kadar önemli olduklarını görebilirsiniz. Bunları öğrenebileceğiniz bazı online platformlar da var ayrıca. Dataquest, DataCamp, Codecademy, Udemy bu platformlardan bazıları.

6. ALES’e ve YDS’ye hazırlanın / TOEFL’a hazırlanın

Eğer lisandan sonra Türkiye’de akademik ilerleme planlarınız varsa ve lisansınızın son yılındaysanız muhakkak ALES ve YDS gibi sınavlara hazırlanıp son yılınızda bu sınavlardan bir puan almanızı tavsiye ederim. Çünkü muhakkak ihtiyacınız olacak. Hatta bu sınav puanları olmadan Türkiye’de akademik olarak ilerleyemeyeceksiniz. Bu süreçte evde bulunduğunuz ekstra zamanlarda ALES ve YDS’ye çalışabilirsiniz.

Yurtdışında akademik ilerleme planlarınız varsa ve İngilizce eğitim veren bir bölümde okumuyorsanız TOEFL gibi bir dil sınavı sonucuna ihtiyacınız olacak büyük bir ihtimalle. Bu süreci TOEFL’a hazırlanarak değerlendirebilirsiniz. 

7. Online kongrelere katılın

En son tavsiyelerimden biri bu süreçte yapılan online kongrelere katılmanız olacaktır. Çok fazla kongre var ve hepsine evinizden katılabiliyorsunuz. MBG kongrelerini araştırıp bulup katılabilirsiniz. Lisansınızın ilk yılında da olsanız son yılında da olsanız bu kongrelere öğrenciyken katılmak çok önemli.

Tavsiyelerim ciddiye alan ve evde geçirdiği zamanları verimli değerlendirmek isteyenler için çok faydalı olacaktır.

Geçmişteki tecrübelerime dayanarak vermiş olduğum tavsiyelerim inanıyorum ki lisans dönemini başarılı geçirmek isteyen MBG öğrencilerine bu sosyal izolasyon zamanlarını en iyi şekilde geçirmek adına yardımcı olacaktır.

Ayrıca MBG hakkında yazdığım diğer yazılarıma da buradan ulaşabilirsiniz. 

tavsiyelerim_korona zamanda MBG okuyan öğrenciler için

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir