Neden Blog Yazıyorum? Nasıl Başladım?

Neden blog yazıyorum sorusunun benim için tek bir net cevabı var aslında. Kendim için yazıyorum. Bloğumda paylaştığım yazılar ise direk kendim için olanlar ve dolaylı yoldan kendim için olanlar olarak ikiye ayrılıyor.

Yazmak, bir şeyler üretmek ve bunları paylaşmak hep sevdiğim bir uğraş oldu benim için. Seviyor olmam da devam etmemi sağladı. Sadece gerçekten tutkulu olduğum işleri devam ettirebiliyorum çoğunlukla. Bu isteğim devam ettiği sürece de blogda yazmaya devam ederim diye düşünüyorum.

Nasıl başladım?

2015 yılının benim için en yoğun zamanında ilk bloğumu açmış ve yazmaya başlamıştım. Kendi alan adımı almadan önce yaklaşık 1 buçuk yıl kadar mervedemisken.wordpress.com’da yazdım. Hem kendimi denemek hem de blog yazmanın istediğim şey olup olmadığını anlamak için maddi olarak herhangi bir yatırım yapmadan ücretsiz bir blog açarak kendime zaman tanımış, ortamı ve blog yazmayı biraz keşfetmiş oldum böylece. Daha sonra da 2017 yılında mervedemisken.com alan adımı alarak yine wordpress ile ilk sitemi kurmuş oldum. Çünkü devam etmek istediğimden emindim artık.

Kısacası ilk İngiltere’den dönüşüm sonrasında kendim için bir yerlerde dursun istediğim anıları, düşünceleri bir blogda toplama isteğiyle girişmiş ve o zamandan sonrada devam ettiğim bir uğraş haline gelmişti blog yazmak benim için.

Peki neden yazıyorum?

‘Kendim için’ ne demek bunu biraz açmak istiyorum aslında.

Yoğun ve kimi zaman başkaları için yaşanan zamanlarımda, kendim için yaptığım bir şey daha olsun istediğim için bu blog şu an hayatta.

Şunun farkına varmıştım blogumu ilk açtığımda;

Zaman geçiyor ve insan, hayatta unutmam dediklerini bile gün geliyor unutuveriyor.

Güzel zamanları, unutulmaması gereken anları, en güzel tecrübeleri kaydetmenin ve bunu dijital bir ortamda, istediğin zaman ulaşabileceğin bir kaynakta oluşturmanın, kendine dijital ve görsel bir arşiv meydana getirmenin; teknolojinin ‘günlük tutmak’ algısına getirdiği mükemmel bir kolaylık ve güzellik olduğunu düşünüyorum.

Ki bu nedenle uzun zamandır açmayı çok istediğim bloğumu en çok da kendime bir arşiv oluşturmak, yaşadıklarımı yazmak ve ileride geçmişte yaşadıklarıma bakıp hatırlayabilmek için açtım.

Neler yazıyorum?

İlk yazılarımı İngiltere dönüşünde yazdığım için yazılarım, 4 aylık Erasmus sürecinde yaşadıklarım, Londra ve Oxford gibi gezip gördüğüm yerler ve İngiltere’de Erasmus yapmak ile alakalıydı. Devam eden süreçte yine kendi hayatımla ilgili yazılar yazmaya devam ettim.

2016’da tekrar İngiltere’ye gitmemle yeni bir yazı serisine başladım. See What I See serisi İngiltere’de aylık olarak yazdığım bir seriydi. Türkiye’ye döndüğümden beri ise yılda maksimum iki tane yazıyorum. Sanırım benim kişisel olarak en sevdiğim yazılarım bunlar. İyi ki yazmışım dediğim, İngiltere’deki o zamanlardan şimdiki zamanlarıma bıraktığım bol görselli anı yazıları.

Moleküler biyoloji ve genetik ile alakalı yazılarım;

Bloğumda doğrudan kendim için olmayan yazılar ise Moleküler Biyoloji Okumak ile alakalı olanlar. Bu bölümde okumuş ve hala bu alanda devam eden biri olarak tecrübelerimi bu bölümü seçeceklerle paylaşmayı bir zaruret olarak gördüm. Çünkü bu alanla ilgili yeterli bilgi olmadığı gibi bilinen çok yanlış da var. MBG ile ilgili şu zamana kadar 7 yazı yazdım ve en çok okunan yazılarım arasında bu yazılar. Ayrıca çok fazla soru da alıyorum bu alanla alakalı. Merak edenleri aşağıdaki yazılara beklerim.


Eğer bu bölümü düşünüyorsanız;

  • MBG Okuyanların Lisanstayken Yapması Gerekenler,  MBG hakkında en son yazdığım yazı. Eğer bu bölümü okurken neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız bu yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. İnanın bu bilgileri kimse size vermeyecek. Ben bu yazımda kendi tecrübelerime dayanarak 10 madde halinde sizlerle paylaşıyorum.
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik Okumak adlı yazımı bu bölüm hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için,

Bu websitesindeki bir diğer yazar ise Atanamayan Blogger;

İkiz kardeşim Aylin de arada bloğumda yazılar yazıyor Atanamayan Blogger olarak. Ayrıca onunla birlikte başladığımız sanat ve tasarım üzerine ürettiklerimizi de sizlerle Shop sayfasında paylaşıyorum. İsterseniz bir göz atabilirsiniz. Planlayıcılar, takvimler, sanatsal baskılar, kendi illustrasyonlarımızla hazırladığımız kartpostallar ve stickerlar bulabilirsiniz burada.

Sanat ve tasarım demişken kendimiz öğrenerek kendi kendimize bir şeyler yaparak başladığımız bu alanla alakalı yazılar paylaşıyorum. En son paylaştığım Fotoğraflarınızı Resim Olarak Görmek İster misiniz? yazımda yaptığım resimleri paylaşmıştım. Yaptığım tüm resimleri görmek için @twinsdo instagram hesabımızı da takip edebilirsiniz.

Bu tür yazıların dışında;

Okuduğum kitaplarla alakalı daha fazla yazı paylaşmaya başladım. Çünkü son bir yıldır hayatımın gidişatına bağlı olarak çok fazla kitap okuyorum yeni bir yöntemle. İstanbul Trafiğinde Verimli Kalabilme Rehberi yazımda bu yöntemden ayrıntılı bir şekilde bahsetmiştim. Bu yöntemle 2018’de 59 kitap bitirdim. (bkz. 2018 Yılında Bitirdiğim Kitaplar)

 

Genel anlamda anlatmak istediklerim bu şekildeydi. Bu yazıyı da aslında kendim için yazıyorum diyebilirim. Blog yazmayı seviyorum ve sevdiğim sürece de devam edeceğim. Ayrıca yeni bloglar keşfetmeyi, blog yazıları okumayı da çok seviyorum. Takip ettiğim bir sürü blog var. Sizin de severek takip etikleriniz varsa benimle aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşırsanız çok sevinirm.

neden blog yazıyorum mervedemisken

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir