İngiltere, Nottingham

Erasmus Yapmak İçin 10 Sebep

Hem lisansta hem yüksek lisansta toplamda 10 aydan fazla İngiltere’de Erasmus yapan ve Erasmus’un tüm nimetlerinden faydalanan biri olarak bu yazıyı yazmak için çok sebebim var diyebilirim. Bu sebeple midir bilemiyorum ancak çevremdeki her Erasmus potansiyeli olan insana gaz verip Erasmus yapmaya ikna etme gibi bir durumum söz konusu uzun yıllardır. Açıkçası istiyorum ki böyle bir fırsattan her isteyen faydalanabilsin. Zaten Erasmus hakkında konuştuğum herkes mutlaka bir Erasmus’a gitsem mi diye düşünmeye başlıyor hiç aklında yoksa bile. Bu nedenle ben de aklıma gelen sebepleri daha fazla insanla paylaşmak için burada yazmaya karar verdim. Erasmus yapmak için 10 sebep ile başladığım Erasmus yazılarıma, belki İngiltere’de Erasmus yapabilmek ve staj yeri bulabilmek, staj hareketliliğinin eğitim hareketliliğinden farkları gibi konularda da yazılar yazarak devam edebilirim ilerleyen zamanlarda.

Deneyimlerime dayanarak oluşturduğum Erasmus yapmak için 10 sebep;

  1. En genel fakat aynı zamanda da en önemli sebeple başlıyorum. Lisans seviyesinde CV’niz için yapabileceğiniz en büyük hareket bu olacaktır. Çünkü Erasmus CV’nizde sadece bir eğitim/staj olarak durmayacak. Sizin onu yapmaya hak kazanmış bir öğrenci olduğunuzu da gösterecek.
  2. İster eğitim hareketliliği olsun ister staj hareketliliği olsun Avrupa standartlarında bir üniversitede ya da bir kurumda okuma/çalışma şansı elde edeceksiniz. Bu gerçekten önemli.
  3. Eğer ileride yurt dışı düşünüyorsanız, ilerisi için size yurt dışı kapısı açacak muhteşem bir fırsat. Bu aslında bir önceki maddeyle de ilişkili. Bazı alanlarda özellikle kendi standartlarındaki yerlerde çalışmış/eğitim görmüş olmak Avrupa’da bir işten kabul alma konusunda büyük önem taşıyor. Bunu tamamen kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
  4. Kısa ya da uzun süre olması fark etmez, başka bir ülkede yaşama sansı elde etmiş oluyorsunuz. Bambaşka bir kültürü yaşayarak ve en güzeli de öğrencilik yıllarınızda değerlendirmiş oluyorsunuz.
  5. Çevrenizde sizi ana dilinizle anlayacak insanlarla zaman geçirmiyorsunuz. Bambaşka ana dili olan insanlarla İngilizce ile anlaşmaya çalışıyorsunuz. İngilizce’nizi geliştirmek için bundan daha güzel bir fırsat olabilir mi? Erasmus taşla 10 kuş vurmak gibi bir şey gerçekten.
  6. Bambaşka kültürden insanlarla yaşıyorsunuz. Dünyaya ve hayata bakış açınızı ne kadar değiştirdiğini, geliştirdiğini ve size inanılmaz bir perspektif kazandırdığını kelimelerle ifade edebilmem mümkün değil. Bunu ancak yaşarsanız anlayabilirsiniz.
  7. En az aktif olan biri bile inanılmaz bir çevre yapma, bağlantı kuma şansı yakalamış oluyor. Hem farklı milletlerden arkadaşlarınız oluyor hem de kendinizle aynı işi yapan insanlarla tanışmış oluyorsunuz. Kendi alanınızda farklı bir çevre yapma olanağı elde etmiş oluyorsunuz.
  8. Hayatınızda belki de ilk defa kendi yaşamınızı yönetmekle ilgili sorumluluklar almış oluyorsunuz. Ki önceden de böyle sorumluluklarınız varsa dahi bu sefer size yabancı olan bir ülkede, yabancı insanlar arasında bu sorumluluklarınızı almış oluyorsunuz. Alışverişinizi kendiniz yapıyorsunuz, paranızı nasıl değerlendireceğinize karar veriyorsunuz, temizlik yapıyorsunuz, yemek yapıyorsunuz.. Böyle bir tecrübeyi yaşamak paha biçilemez.
  9. Size yurt dışında eğitim/staj hareketliliğiniz için para veriliyor. Yani Erasmusun en güzel yanlarından biri böyle bir programa bir de üzerine para alarak gitmek.
  10. Seyahat etmiş oluyorsunuz. Yeni yerler görüyorsunuz. Dünyayı gezmekten daha güzel bir şey varsa bu da dünyayı yaşamaktır. Siz dünyayı yaşamaya başlıyorsunuz.

Kısacası giderkenki siz dönerkenki siz olmuyorsunuz.

İnsana o kadar çok şey katıyor ki bence bunu tüm öğrenciler yaşamalı. Süreç her ne kadar bazen uğraştırıcı gibi gözüküyor olsa da bence bunu deneyimlemelisiniz.

mervedemisken

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir