Duolingo ile Almanca Öğrenmek

Duolingo ile Almanca öğrenmek şu zaman itibariyle yaklaşık 2 senedir devam ettirdiğim bir süreç olduğu için bu uygulama hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. 2 yıl önceki Almanca Öğreniyorum yazımda bu süreci başlatma neticesinde kısa süreli bir deneyim sonunda bu uygulama ile ilgili düşündüklerimi yazmıştım. Şimdi ise Duolingo uygulamasındaki ücretsiz Almanca çalışmalarının tamamını bitirip hatta bir kısmını tekrar etmiş biri olarak bu uygulamadan daha detaylı bahsetmek istiyorum. Bu yazım ile Duolingo ile ücretsiz bir şekilde Almanca öğrenmek mümkün mü değil mi daha net karar verebileceksiniz. 

Öncelikle uygulama ile çalışmaya başlamadan önceki Almanca seviyemi anlatmak amacıyla, size biraz Almanca geçmişimden bahsetmek istiyorum.

(Almanca altyapımdan bahsettiğim bu kısımla ilgilenmiyorsanız direk diğer başlığa geçebilirsiniz.)

Ben bu uygulama ile Almanca öğrenmeye sıfır bir Almanca bilgisiyle/eğitimiyle başlamadım. Anadolu lisesi mezunu olduğum için haliyle 3 yıllık bir Almanca eğitim geçmişim vardı. Almanca hocaları hep mi psikopat olur yoksa bana mı hep böyleleri denk geldi bilmiyorum ama lisedeki Almanca hocam tam bir psikopat adayıydı. Hocaya çok ısınamamış olmaktan ötürü Almanca’yı o zamanlar pek sevmiyordum ama inek bir öğrenci olduğum için yüksek not için çalışıyordum hep. Ayrıca dil öğrenmede kelime ezberlemenin önemini hemen hemen herkes biliyordur. Özellikle Almanca gibi İngilizceyi zorluk bakımından yutacak bir dilde artikelleri ile kelimeleri ezberlemek acayip önemlidir. Ve o zamanki Almanca hocamız bize yaklaşık 1000 kelime ezberletmişti 3 senede. Yani ben Almanca’nın genel gramer konularına hakim ve 1000 kelime bilgisiyle, aslında Almanca altyapısı çok da fena olmayan biriydim liseden mezun olduğumda.

Daha sonra üniversite eğitimim sırasında bölümümdeki alan dışı seçmeli dersler için Almanca A1 ve A2 seviyelerinde 2 dönem ders aldım. Her ne kadar bu hocamın kendisini sevsem de haftalık 2-3 dersi blok yaptığı için Almanca’dan inanılmaz sıkılmıştım. Ayrıca bu dersi almadaki en büyük faktör lisedeki Almanca altyapım olmuştu. Rahat rahat AA ile geçebileceğim ders olduğunu düşünüp almış, 2 saatlik blok derslerde sıkıntıdan patlamış olarak üniversite yıllarımda da akademik seviyede Almanca eğitimimi bir şekilde tamamlamıştım.

Yani ben halihazırda A2 Almanca seviyesinde Duolingo ile Almanca öğremeye başladım.

Fakat belirtmek isterim ki pasif olarak yabancı dil öğrenmek her anlamda size o A1-A2 gibi seviyeleri kazandırmıyor. Konuşma seviyemin A2 olduğunu hiç düşünmüyordum mesela o zamanlar. Şimdi de orta seviyede bile olduğunu düşünmüyorum. Aslında Duolingo’da size bu şekilde bir eğitim sunuyor. Bu bahsettiğim tüm ücretsiz versiyondaki Almanca konularını bitirseniz dahi okuma-dinleme-konuşma-yazma bakımından eşit seviyelerde Almanca bilgisine ve dili kullanma becerisine sahip olamayacaksınız. Bir dili en iyi o dilin konuşulduğu yerde tam anlamıyla öğrenebilirsiniz çünkü. Duolingo da size bahsettiğimden fazlasını veremeyecek.

Duolingo’nun ücretsiz versiyonundaki tüm Almanca dersleri hakkındaki yorumlarım şöyle;

Toplamda 121 ayrı konu başlığı bulunuyor bu kısımda. Her konu 2’den 6-7’ye kadar alt çalımalardan oluşuyor. Her bir çalışmanın da 10’a yakın soruları bulunuyor. Almanca çalışmaları İngilizce ile öğretiliyor ve direk Almanca-İngilizce, İngilizce-Almanca şeklinde kelime/cümle karşılıkları şeklinde soruluyor. Bunların yanında dinlemeye ve konuşmaya yönelik sorular da mutlaka bulunuyor. Genel olarak Duolingo’nun yapısı bu şekilde.

Eğer en temelden başladıysanız o dildeki en kolay ve temel konulardan başlayarak konu konu ilerliyorsunuz. Mesela Basic, Phares, Food1, Animals1 gibi konular zamanla ilerliyor. Her konunun içeriğine göre de içerdiği alt çalışma sayısı farklı oluyor.

Benim yorumlarım;

Öncelikle konu konu gitmesi açısından Duolingo’nun bu yapısını, Almanca dilini gelştirmek isteyenler için çok faydalı buluyorum. Öğrenen kişinin, Almanca cümle yapısı hakkında kendini ciddi anlamda geliştirmesini sağlıyor bu şekilde hazırlanmış çalışmalar. Ayrıca inanılmaz bir kelime bilgisine sahip olmanızı da sağlıyor. Eğer gerçekten tüm dersleri verimli bir şekilde devam ettirip tamamlarsanız kelime hazneniz kesinlikle gelişiyor. Ayrıca Almanca’nın o ilginç cümle yağısına da hakim olmuş oluyorsunuz.

Ancak dili bir bütün olarak öğretme açısından bu çalışmaları yetersiz buluyorum. Yani her ne kadar bu 121 konunun tamamını da bitirseniz dili orta seviyede dahi pratik bir şekilde kullanamıyorsunuz. Yani ayrı ayrı konularda cümle yapılarını öğreniyorsunuz, kelimeler öğreniyorsunuz ancak tüm bunları dilin aktif olarak kullanıldığı bir ortamda etkin bir şekilde kullanmanıza yeterli olmuyor bu çalışmalar. Duolingo’nun bu ücretsiz versiyonu zaten bunu vaad etmiyor. Aslında bunları uygulama hakkında beklentinizin bu yönde olmaması gerektiğini düşündüğüm için söylüyorum.

Özellikle konuşma açısından size yeterli bir eğitim sunmuyor bunu da aklınızda bulundurun.

Peki neden Duolingo ile Almanca çalışmalısınız;

  1. Önceden aldığınız bir Almanca eğitimi varsa ve bu dili unutmak istemiyorsanız bilgilerinizi taze tutmayı sağlamak için Duolingo ile Almanca çalışabilirsiniz.
  2. Almanca’nın temel cümle yapısını öğrenmek ve bu yapıya aşina olmak istiyorsanız çalışabilirsiniz.
  3. Almanca kelime ezberlemek ve bu kelimelerin cümlelerde nasıl kullanıldığını görmek ve öğrenmek için çalışabilirsiniz.
  4. Almanca’ya yeni başlayacaksanız bu dile bir adım atmak ve yavaş yavaş bir temel oluşturmak istiyorsanız çalışabilirsiniz.

Nasıl çalışmalısınız?

Öncelikle dilin yapısı hakkında bir bilgi vermek istiyorum. Almanca ve İngilizce aynı dil aileside oluğu için dillerin genel yapısı birbirine benziyor. Hatta çalışırken fark edeceğiniz üzere bazı kelimelerin de birbirine çok benzediğini göreceksiniz. FAKAT basic seviyeyi geçip normal seviyede bir Almanca cümle gördüğünüzde aslında Almanca’nın cümle yapısı bakımından İngilizce’den acayip farklı bir yönünün olduğunu göreceksiniz. Kısacası Almanca’nın biraz manyak bir dil olduğunu keşfedeceksiniz. Zaten kelimeler bile size bunu biraz hissettirecek.

Gelelim çalışma konusunda benim tavsiyelerime;

  1. Bence hangi dil olursa olsun, bir dil öğrenilirken kesinlikle yazarak ve not alarak çalışılmalı. Bu nedenle buradaki çalışmaları yazarak çalışmalısınız.
  2. Çalışmalar Almanca-İngilizce olduğu için her Almanca kelimenin ya da cümlenin İngilizce karşılığını yazarak not alabilirsiniz. Yani sadece bunu bile yapsanız yeterli diye düşünüyorum.

Örnek verecek olursam;

People 2

  • Der Arzt trinkt Tee in der Öffentlichkeit. – The doctor drinks tea in public.
  • danach – after that
  • Verbindungen – connections
  • In diesen Gemeinden habe ich viele Freunde. – In these communities I have many friends.

Bunun gibi. Konu başlığını atıp teker teker hangi çalışma çıktıysa ilk olarak Almanca’sını yazıp karşısına İngilizce’sini yazarak çalışabilirsiniz. Bir düzen olması açısından ilk Almanca’sını sonra da İngilizce’sini yazarsanız daha faydalı olur. Bazı çalışmalarda ilk İngilizce cümleyi de verdiği durumlar oluyor. Bu nedenle böyle bir tavsiyede bulunmak istedim.

3. Arada önceden yazdığınız çalışmaları tekrar ederseniz öğrendiklerinizi unutmazsınız / hatırlamış olursunuz.

4. Bu çalışmalardaki kelimelerden kelime kartları yapıp bolca kelime ezberleyebilirsiniz.

Uygulama hakkında anlatmak istediklerimi bu kadardı. Aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Ya da eğer siz de Duolingo kullanıyorsanız ve tavsiyeleriniz varsa yine yorumlar kısmında dşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca Duolingo’nun upgrade versiyonunu denediylesiniz düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir