Bonfire Gecesi ‘November the 5th’

‘Remember remember the 5th of November’

Sanırım bu sözleri hemen hemen herkes V for Vendetta filminden hatırlıyordur. Benim de uzun yıllar önce izlemiş olduğum bir filmdi V for Vendetta. Ancak olayın tarihiyle ilgili çok fazla bir bilgiye sahip olmamamla birlikte pek de ilgimin olmamasından dolayı ‘Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez.’ repliğinin dışında filmden geriye aklımda pek de bir şey kalmamıştı doğrusu. Ağustos ayından itibaren İngiltere’de yaşıyor olmamdan dolayı Halloween ve Bonfire gecesi gibi özel günleri, burada yaşayan insanların nasıl kutladığını, ne tür geleneklerinin olduğunu yakından görebilme ve hatta yaşayabilme fırsatım oldu. İngiliz insanının havaların soğumasıyla birlikte kendisine eğlence bulması ve bu karanlık gecelerin karamsarlığını biraz olsun götürmesi adına bir nevi bahane olan bu günlerdeki etkinliklerin; soğuk ve karanlık İngiltere sonbaharına biraz olsun can kattığına şahit oldum ben de. 31 Ekim Cadılar Bayramı gecesinden itibaren başlayıp Bonfire gecesine kadar İngiltere’nin hemen hemen her yerinde devam eden tüm  havai fişek gösterileri ve diğer etkinliklerle geceler ciddi anlamda canlanmaya başladı. Ve 5 Kasım gecesi yakılan büyük bir ateşle ve 10 dakikadan fazla süren final havai fişek gösterisiyle bu günlere Noel gelene kadar ara vermiş oldular.

Peki nedir bu Bonfire olayı?

Açıkcası bu konuyla ilgili cidden hiçbir bilgim yoktu. V for Vendetta ve Sherlock dahil aralarda izlediğim bazı İngiliz  film ve dizilerinde görüp ne olduğuna pek anlam veremiyordum. Sherlock dizisinin bir bölümünde Doktor John Watson kaçırılıp 5 Kasım günü yakılan Bonfire ateşinin içine eli kolu bağlı bir şekilde konulmuştu ve bundan habersiz olan çevredeki insanlar coşkulu coşkulu ateş yakmaya çalışıyorlardı. Ancak benim, bunları izleyip olayın aslını merak etmeme rağmen bu olayın ne ile ilgili olduğunu araştırıp öğrenme gibi bir meylim olmamıştı. 5 Kasım’ın ne demek olduğunu, ne anlama geldiğini ben burada, İngiltere’de bizzat  yaşayıp öğrenmiş oldum kısacası.

1605 yılında Guy Fawkes ve arkadaşlarının, Londra’daki Parlement Binasına yakın bir evin içini, Parlement Binasını tamamen yok edecek miktarda barutla doldurmalarıyla hazırlamış oldukları büyük çaplı bir komplonun son anda engellenmesinin ardından Guy Fawkes’in yakalanması ve halk önünde idam edilmesiyle sonuçlanan olayın üzerinden 1 yıl geçmesinden sonra, yani 1606 yılında parlemento tarafından alınan bir kararla 5 Kasımın her yıl kutlanılmasına karar verilmiş. Günümüze kadar da bir gelenek olarak gelen Bonfire gecesi yakılan ateşlerle ve havai fişeklerle her yıl kutlanıyor. Hatta bir arkadaşımdan öğrendiğim bir bilgiye göre de İngiltere’de 5 Kasım günü hükümet tarafından verilen bir izinle her şeyi yakmak serbestmiş. İnsanların bu konuda ne kadar ileriye gittikleri hakkında tam olarak bir bilgim olmasa da, bu geceyi insanların çok coşkulu bir şekilde geçirdiklerine şahit oldum.  Bir de bu gece sadece İngiltere’de kutlanıyormuş. Yani Birleşik Krallık ülkelerinin hepsinde kutlanan bir gece değilmiş Bonfire.

A penny for the guy!

Hiç denk gelmemiş olsamda bu gece çocuklar sokaklarda “a penny for the guy” diyerek dolaşıp para topluyorlarmış. Guy Fawkes’in adının guy olması ve aynı zamanda guy kelimesinin İngilizce’de adam anlamına gelmesinden türetilmiş bir söylemmiş bu. Ancak Halloween gecesi kapıya gelip ‘trick or treat’ diyerek şeker-çikolata isteyen çocukları görmüş olsam da 5 Kasım gecesi “a penny for the guy” diye dolaşıp para isteyen çocukları hiç görmedim ben.

Biz o gece saat 9’da Nottingham Forest Recreation Ground’da gerçekleştirilen final havai fişek gösrerisini son anda da olsa yakalayabildik. Gerçekten inanılmaz bir gösteriydi. 10 dakikadan fazla bir süre boyunca her çeşit havai fişek atıldı. Bir kısım insan bu final gösterisinden önce Bonfire ateşi için orada bulunuyor olsa da çoğu insan şehrin her bir yanından bu final için akın akın gelmişti. Ciddi anlamda akın akın. Havai fişeğin atıldığı alana yaklaştıkça artan insan topluluğunu görünce şaşırmamak elde değildi. Ve hatta bu yoğunluktan, alana yaklaştıkça yolda trafiğin tıkanmış olduğunu dahi gördük. İnsanlar bu gösteriyi yakalamak için adeta birbirleriyle yarışıyordu desem yalan olmaz. Ki biz de gösteriyi son anda yakalayanlardandık. Tam gittiğimiz anda başlayan havai fişeklerin ardından eve dönerken bu gösteriyi kaçırmadığım için kendimi gerçekten şanslı hissettim.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir