2020 Hedeflerim ve 2019 Değelendirmesi

2020 hedeflerim ile birlikte çok uzun süreden sonra tekrar merhaba! Nisandan itibaren yapmaktan hoşlandığım her şeye, içinde tutsak olduğumu düşündüğüm durumdan ötürü ne zaman biteceği belli olmayan bir ara vermek zorunda kalmıştım. Nihayet NİHAYET Eylülün sonunda içinde sıkışıp kaldığımı hissettiğim bu durumdan kurtulabilmiş ve gerçek anlamda gerçekten çok uzun süredir ilk defa bu kadar özgür olduğumu hissettiğim bir döneme başlamıştım Ekimin ilk günüyle birlikte. Ekimden Aralığa kadar uzun diyebileceğim bir kafa tatilinden sonra artık yeni hayatımın ilk günü mottosuyla 2020 Ocak ayının ilk gününe başladım. Son iki senedir içinde olduğum ve elimi kolumu bağlayan durumdan kurtulmamın şerefine çok uzun süredir beklediğim bu yılı ÜRETME, KENDİMİ GELİŞTİRME ve PAYLAŞMA yılı ilan ediyorum kendim için.

İnsanlık için yapılabilecek en önemli ve en büyük şeylerin başında sahip olduğun bilgiyi paylaşmak geliyor bana göre. Bunu sürekli hatırlamaya çalıştığım bir yıl olmasını istiyorum.

2020 hedeflerimden bahsedip biraz da 2019 değerlendirmesi yapacağım. 

2020 hedeflerim üretmek, kendimi geliştirmek ve paylaşmak çerçevesinde şekillenecek.

Bu yıl gerçekten ürettiğim bir yıl olacak. Üretmek istediğim anlanları da paylaşıyorum. Temel olarak bu alanlarda ürettiğim, kendimi geliştirdiğim ve bunları bloğum başta olmak üzere çeşitli yerlerde paylaştığım bir yıl olmasını istiyorum.

  • Sanat
  • Tasarım
  • Fotoğraf
  • Akademik

İçinde yaşadığım bu şehri keşfetmek istiyorum.

Sokak fotoğrafçılığı en büyük tutkularımdan. @mervedemisken instagram hesabımda çektiğim fotoğrafları paylaşıyorum. Yıllardır İstanbul’da yaşadığım halde bu şehri gerçekten tam anlamıyla yaşamadığımı düşünüyorum. İstanbul’u keşfetmek, fotoğraf çekmek ve paylaşmak bu yıl hedeflerim arasında.

2020 hedeflerim arasında en çok yapmak istediklerimden biri Inktober 2020’ye katılmak.

Bu konsepte yabancıysanız internette detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz. Inktober, Ekim ayı boyunca her gün ink (mürekkep) kullanarak sanat yapmaya ve bunları instagramda paylaşmaya dayalı dünya geneli sanatsal bir akım. 2018 yılında ilk defa katılmıştım. Her ne kadar zorlayıcı olsa da çok güzeldi. 2019’da da Ekim ayında hazır olamadığım için katılamadım. İnşallah bu yıl kendime bir tema belirleyip Inktober 2020’ye katılacağım.

Hareket, uyku düzeni ve sağlıklı beslenme adına somut adımlar atacağım.

Labda çalışmadığım günler dışında işlerim masa başı olması yeterli hareket etmememe sebep oluyor. Ayrıca 2018 ve 2019’da içinde bulunduğum durum beni daha çok evde bulunmaya mecbur bıraktı. Ancak 2020’de bunu değişmesini istiyorum.

Uyku. Şu zamana kadar bir türlü düzene sokamadığım bir alışkanlığım benim. Gece insanı olmam sebebiyle erken kalkmam gereken günlerde bile geç vakitlerde yatarak çok uykusuz kaldım bu yıl. Hala geç yatağa gitme durumumu düzeltemesem de ciddi anlamda üzerine çalıştığım bir yıl olacak 2020 yılı. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak ve güne erken başlamayı alışkanlık haline getirebilmek bu yıl en büyük hedeflerimden biri.

Udemy kursu yapacağım. 

Geçen senenin daha ilk yarısında aklıma gelen bir eğitim fikrini 2019 yılında hayata geçiremedim. 2020’de bunu gerçekleştirmeyi umuyorum kardeşim Aylin ile birlikte. Bir an önce planlayıp başlamam gerekiyor.

52 kitap bitireceğim.  

2019 yılında 30 kitap bitirdim. Çok iyi başlamıştım seneye geçen yıl. Ama 3-4 ay sonra okumaya başladığım hiçbir kitabı götüremedim. Senenin sonuna doğru ise modum için doğru kitapları bulabilmeyi başardım ve seneyi 30 kitapla bitirebildim. Bir önceki yıl yani 2018’de 52 kitabı geçtiğim için bu sene de kendime 52 kitap hedefini koyuyorum.  

30 film izleyeceğim. 

Düzenli ajanda tutacağım ve zamanımı planlayacağım.

Son iki senedir ajanda tutma işinde daha iyiyim. Bu yıl Google Calendar’ı daha aktif kullanmaya da karar verdim. Haftaya başlamadan önce son pazar gününde bir sonraki haftamı genel hatlarıyla planlamaya başladım. Ve yapmak istediklerim için de somut bir şekilde zaman oluşturdum. Öğrenmek istediğim şeyler için de somut bir şekilde planlama yaptım. Normalde böyle şeyleri akışına bırakırdım. Tabi ki her sürecimi 100% planlayamam ve buna 100% uymam da mümkün olmayabilir ancak kendi ilerleme durumuma göre bir deadline belirleyebilirim. Bu şekilde ilerlemek, üretmek ve kendimi geliştirmek konusunda bana yardımcı oluyor. Ayrıca ilerleyen süreçte gerek olduğu durumlarda var olan düzenimi daha verimli haline dönüştürmeyi ihmal etmiyorum.

Genel hatlarıyla 2020 hedeflerim bu şekilde. Bu genel hedeflere bağlı olarak bazı özel hedefler de koydum kendim için. 2019’un genelinde hissettiğim o zamanımı harcamışlık hissini 2020 için hissetmek istemiyorum. En başta da dediğim gibi 2020’nin ürettiğim, kendimi geliştirdiğim ve paylaştığım bir yıl olmasını istiyorum. Bu demek oluyor ki burada da daha sıklıkla içerik paylaşacağım. Bir sonraki postta görüşmek üzere 🙂

2020 hedeflerim

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir