2019 Hedeflerim

2019 hedeflerim hakkında bir yazının bloğumda olmasını istedim bu yıl. Bu yıl nelere odaklanmak istediklerimden ve bunlar için kendime ne tür hedefler koyduğumdan bahsedeceğim. Yılın başında yapılan hedefleri kendim için motive edici buluyorum. Bu nedenle sadece planlayıcılarımda değil burada da olsun istedim.

Her gün en az 5 dk kitap okumaya devam.

Bu hedefi ilk defa geçen yılın başında kendim için koymuştum ve 2018 yılında tam 59 kitap bitirdim. Kitapları anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Tabi ki 59 kitabı günde yalnzca 5 dk kitap okuyarak bitirmedim. Çoğu zaman çok daha uzun süreler okudum.

Kendime en az 5 dk kitap okuma hedefi koymamın sebebi ise;

Kitap okumayı  bir gün bile atlamadan devamlı hale getirmek istememdir. Çoğu zaman daha uzun dakikalar okuyabiliyorum ancak bazı günlerimin inanılmaz yoğun ve yorucu geçmesi sebebiyle kitap okumayı ihmal etmemi engellemek amacıyla böyle zamanlar için bile gerçekleştirilebilecek bir hedef koydum kendime. O 5 dakikayı mutlaka ama mutlaka kitap için ayırabiliyorum kısacası. 

Düzenli bir şekilde planlayıcı tutacağım. Günümü, haftamı, ayımı ve senemi daha planlı yaşayacağım.

Bunu yapmak için kendi planlayıcımı tasarladım. Çünkü bu tür planlayıcılarda kendime 100% uygun bulma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Planlayıcıma buradan ulaşabilirsiniz. Böyle bir, tüm ayı net görebileceğim ve istediğim büyüklükte olması önemli. Bunun dışında ayrıca haftalık olarak da defter şeklinde bir planlayıcım var. Günlük olana ihtiyaç duymuyorum. Tüm haftayı bir arada görebileceğim 7 günlük bir sayfa ve tüm ayı bir arada göreceğim 30 günlük tüm ayı içeren bir sayfa olacak şekilde kullandığım bu iki türlü planlayıcılar işimi çok iyi görüyor. Mesela bunun gibi. Eğer siz de bir planlayıcı arıyorsanız bir bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki planlayıcıya başlamak için illa ki o yılın başı olması gerekmiyor. İstediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Ve planlayıcınızın da zamanını sizin ayarlayabileceğiniz opsiyonları bu açıdan çok kullanışlı oluyor.

Artık işlerimi ertelemeyeceğim.

Önceki maddeyle ilişkilendirdiğim ve ona bağlı bir şekilde işlerimi erteleme problemimi çözmeye çalıştığım bir yıl olmasını istiyorum. Bir işin bitiş zamanını fiziksel olarak görmem/bilmem gerekiyor. Bu nedenle planlayıcımda buna özellikle yer verdim. Ancak bunun dışında bir işi erteleme sebeplerim arasında o işi sevmiyor oluşum ve yapmak istemiyor oluşum da var. Bundan kaynaklanan ertelemelerimi de sorunu kendi içimde çözerek halledebileceğimi farkettim. Mümkün olduğunca geçen seneki hatalarımı tekrarlamadan bu yıl işlerimi ertelemeyi en aza indirmeyi hedefliyorum.

Her bir yeni günün yeni bir başlangıç ve yeni bir fırsat olduğunu hatırlayacağım.

Bu yılki günlük to do list defterimin ilk sayfasına bir alıntı yazmışım. (Ama kimden olduğunu yazmayı unutmuşum nasıl olduysa :/ )

“Everyday is a new chapter. Sun rises every single day. Rise everyday with the sun.”

Aynı şekilde kendinizi bu konuda motive etmek istiyorsanız Barış Özcan’ın bu videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum. Videonun sonunda söylediği bir kaç cümle var, onu sizinle palylaşmak istiyorum.

Yeni bir yılda yeniden mi doğmak istiyorsun? Bunun için her gün yeniden doğmayı kendine öğretmen gerek.” -Barış Özcan

Bu yıl en az 52 kitap bitireceğim.

Haftada bir kitap olarak düşündüğüm için kendime bu hedefi koydum. Ancak 52’yi geçebileceğimi ümüt ediyorum.

En az 3 tane uzun soluklu İngilizce kitap okuyacağım.

2018’de uzun soluklu 3 İngilizce kitap okudum. İkisi romandı. Bu yıl da kendime en az 3 adet hedef koydum. Yapabileceğimi bildiğim ve daha fazlasını hedefleyip ulaşamamak gibi bir durumun yaşanmaması için.

Bu yıl kendime bir illustrasyon portfolyosu hazırlayacağım.

Yaptığım çalışmalara bakmak için burayı ziyaret edebilirsiniz. 2019 hedeflerim arasında en çok heyecanlandığım madde bu sanırım.

Düzenli bir uyku rutini oluşturmaya çalışacağım.

Her hafta blog yazısı paylaşacağım.

Hadi inşallah 🤓

En az 10 film izleyeceğim.

Duolingo ile her gün dil çalışmaya devam edeceğim.

2018 yılı boyunca her gün Almanca çalıştım. Almanca temelim olan bir dil. Ben de ilerletmeye ve geliştirmeye çalışıyorum. Şu an benim için en kolayı ve bedava opsiyonunun olması açısından ideal bir uygulama olduğu için Duolingo’yu kullanıyorum. 188 günlük streak’ım var. Yani 188 gündür hiç atlamadan duolingo ile Almanca çalıştım. Günlük 5 dakika kadar sürüyor ama her gün yapınca bu 5 dakika gerçekten anlamlı bir hale geliyor. 2019 hedeflerim arasında aslında yeni bir dile başlamak da vardı ama sanırım ancak 1-2 ay sonra bunu uygulayabileceğim. İspanyolca olacak büyük ihtimal yeni çalışmaya başlayacağım dil. Hiç temelim yok ancak yeni dil öğrenme konusunda her zaman istekli biri oldum. Bu nedenle başlarsam devam ettirebileceğimi düşünüyorum.

 

Sanırım paylaşacaklarım bu kadar. Kendime özel 2019 hedeflerim de var burada paylaşmadığım. Bu yılın gerçekten kendim için verimli geçmesini ümit ediyorum. Umarım gerçekten hedeflerimi başarılı bir şekilde uyguladığım bir yıl olur.

2019 hedeflerim mervedemisken

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir