Dünya Klasikleri: Mutlaka Okunması Gereken 4 Roman

Dünya klasikleri hep sevdiğim kitaplar oldu küçüklüğümden beri. Okumayı çok sevdiğim bu dünya klasikleri romanlarından en sevdiğim 4 tanesini sizlerle paylaşmak istedim. Yıllar önce çocukken okuduğum kitapları bu yaşlarımda tekrar okumayı çok seviyorum. Özellikle dünya klasikleri romanlarından bu şekilde okuduğum çok fazla kitap var. Dünya klasiklerinin bu kadar evrensel ve zamansız olmasını, her yaşta ve zamanda okuyan kişide farklı ve güzel duygular uyandırmasına hayranım desem abartmış olmam. En sevdiğim kitapla başlıyorum.

1. Dorian Gray’in Portresi / Oscar Wilde

Şu zamana kadar okuduğum beni en çok etkileyen ve en çok sevdiğim dünya klasiklerinden bu roman. Yıllar önce lisedeyken bu kitabı İngilizce dersinde okuduğumuzu hatırlıyorum. Ancak aklımda çok da fazla kalmamış konusu. Bu nedenle tekrar okumak istedim ben de.

Dorian Gray adında bir gencin hayatını anlatan bir roman Dorian Gray’in Portresi. Ancak ben konusundan ziyade romanının muhteşem diline odaklanmak istiyorum. Bu romanda cümlelere hayran kalacağınızdan eminim. Yazar muhteşem bir dil kullanmış. Hayatla ve sanatla alakalı yaptığı çıkarımlar ve bunları romanın akışına entegre edişi bence romanın konusunun bile önüne geçiyor. Kişi ve olay analizleri ile kitabın konusunun muhteşemliği romanı bir solukta okumanızı sağlıyor. Romandaki her bir karakter inanılmaz bir şekilde işlenmiş ve yazar olay örgüsüyle her bir şeyi mükemmel bir şekilde tamamlamış.

Olaylar İngiltere’de geçiyor ve karakterler de İngiliz. 19. yüzyıl İngiltere’sini Oscar Wilde’ın muhteşem cümleleri ile okumak isterseniz bu kitaba bir an önce başlamalısınız.

Mutlaka ama mutlaka okunması gereken herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Oscar Wilde bu kitapla bir şahaser bırakmış insanlık tarihine. Altı çizilecek onlarca cümle var kitapta. En kısa zamanda kitabı orijinal dilinden de okumak istiyorum. Bu yıl için kendime koyduğum 3 İngilizce kitap okuma hedeflerimden birini bu kitabı okuyarak gerçekleştireceğimden eminim.

2. Uğultulu Tepeler / Emily Bronte

Beni en çok etkileyen bir diğer dünya klasiklerinden biri de Uğultulu Tepeler. 2018’de bitirdiğim 59 kitaptan biri. Bu romandaki olay kurgusu beni çok etkilemişti. Ayrıca kişi analizleri ve karakteklerin şaşırtan özellikleri kitabı eşsiz kılıyor.

Yalnızca bir kişinin, bir ailede kaç nesilin hayatını öylesine etkilediğini ve değiştirdiğini okuyup hayret ediyorsunuz. Kitabın kurgusu insanı, yazarın düşünce biçimine ve bunu ortaya koyuş tarzına hayran bırakıyor. Emily Brontë kendisinin tek romanı olan bu kitapla usta bir yazar olduğunu göstermiş kısacası. Bir solukta okunabilecek, olayları, karakter analizleriyle okuyanı şaşırtacak muhteşem bir klasik.

3. Suç ve Ceza / Dostoyevski

19. yüzyılda Rus yazar Dostoyevski tarafından yazılmış bir roman Suç ve Ceza. Değerini hiçbir zaman kaybetmeyecek bir eser bana kalırsa. Ortaokul yıllarımda okuduğumu hatırlıyorum Suç ve Ceza’yı. Ancak geçen sene tekrar okumak istedim. Hatta ilerleyen zamanlarda tekrar okumayı isteyeceğim bir kitap. Bence böylesine tekrar tekrar okuma hissiyatı uyandıracak nadir eserlerden Suç ve Ceza. Her yaşta okunabilecek ve her seferinde farklı çıkarımlarda bulunabileceğiniz, size her defasında farklı hissettirebilecek bir kitap.

Romanın olay örgüsünden bahsetmeyeceğim. Zaten hemen hemen herkesin bir şekilde karşısına çıkan bir kitaptır Suç ve Ceza. Az buçuk romanın konusunu duymuşsunuzdur ya da kolayca araştırıp bulabilirsiniz. Ancak şunu söylemeliyim ki genellikle 2-3 cümleyle özetlenen bu kitap öyle bir olay örgüsüyle sarmalanmış ve her olay öylesine bağlantılı anlatılmış ki hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Ancak anlatılan olayla birlikte romandaki her bir karakterin analizi inanılmaz güzel yapılmış.

Kısacası herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir eser Suç ve Ceza.

4. Büyük Umutlar / Charles Dickens

Charles Dickens’ın çok usta bir yazar olduğunu düşünüyorum. Henüz tüm kitaplarını okumamış olsam da okuduklarım bana bunu hissettirdi. Büyük Umutlar çok severek okuduğum bir kitap oldu. Hatta o kadar çok beğendim ki kitabı, orjinal dilinden de okumak istedim. Great Expectations 2018’de bitirdiğim İngilizce kitaplardan biriydi. Hatta İngilizce kitabını bitirdikten sonra 2012 yapımı Great Expectations filmini izledim. Bu romanın çeşitli uyarlanmış filmleri ve dizileri var, ancak benim izlediğim bu versiyonu bence çok güzeldi. İzlemenizi tavsiye ederim.

19.yüzyıl yazarlarından biri olan Charles Dickens’ın yazdığı o dönemi en iyi yansıtan ve aynı zamanda toplumun bazı yönlerini eleştiren etkileyici bir roman. Ayrıca bana kalırsa konusu da çok ilgi çekici ve değişik. Olay örgüsü, kitabın dili, karakter ve toplum analizleri kitabı mutlaka okunması gereken bir roman haline getiriyor.

Dünya klasikleri tavsiyelerim şimdilik bu kadar.

Ben okumayı çok seviyorum. Eğer siz de klasik okumasını seviyorsanız ve bu kitapları henüz okumadıysanız mutlaka bir şans vermelisiniz. Hatta defalarca okunabilecek kitaplar bu dünya klasikleri romanları. Okuduğunuz varsa bunlar arasında yorumlarınızı benimle paylaşırsanız mutlu olurum.

 

dünya klasikleri

dünya klasikleri

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir