2021 Kitap Okuma Hedeflerim

2021 kitap okuma hedeflerim bu yıl beni en çok heyecanlandırıyor. 2020 yılı kitap okuma açısından benim için çok parlak geçmedi. Hayatımda bir anda meydana gelen değişiklikler ve bir anda normalde olduğundan daha yoğun bir rutine girmem kitap okumayı ihmal etmeme sebep oldu. 2020 kendimi bir distopya romanı içerisindeymişim gibi hissettiğim bir yıldı benim için. Ne hatırlamak istiyorum bazı şeyleri ne de unutmak istiyorum. Okuduğum kitap sayısı da sürekli hatırlamak istediğim bir şey değil 2020’ye dair.

Bundan 2 yıl önce kitap okumayı günlük rutinime dahil etmek için uyguladığım bir yöntemim vardı. Bu yıl da öyle bir yöntemle uzun bir ara verdiğim günlük kitap okuma alışkanlığımı geri kazanmak adına benzer bir adım atmaya karar verdim. Kendime her gün en az 5 dk kitap okuma hedefi koydum. 5 dk az bir süre olarak görülebilir. Fakat benim için en uygun olmayan, zaman dahi ayıramadığım, çok işimin olduğu günlerde bile ayırabileceğim maksimum zaman dilimi bu. Hiçbir şekilde bahanelerle ihmal edemeyeceğim bir süre yani. Mesela 10 dakikayı ihmal edebilirim ama mutlaka bir gün içerisinde 5 dakika ayırabiliyorum kitap okumak için. Çoğu günlerde hatta genellikle 5 dakikadan çok daha fazlasını ayırıyorum kitap okumaya ancak minimum sınır belirlemek benim için bu işi her gün mutlaka yapmış olmak için önemli.

Bu yılki kitap okuma listem beni çok heyecanlandırıyor demiştim. Bu nedenle bu yılın ilk paylaşımını 2021 kitap okuma hedeflerim üzerine yapmaya karar verdim. Pandemiyle birlikte çoğu zamanımı evde geçiriyor olmak kitap okuma düzenimde çok şeyi değiştirdi. Normal bir zamanda günde en az 2-3 saatimi yolda geçiriyor olmamdan ötürü yaklaşık 3-4 senedir çok aktif ve verimli bir şekilde sesli kitaplar dinleyebiliyordum. Bunu da kendi telefonumla bedava olarak nasıl yaptığımı önceden ayrıntılı bir şekilde paylaşmıştım. Şimdi ise evde sesli kitap dinlemek için ekstra bir zaman ayırmam gerekiyor ki önceden bunu yolda geçirdiğim zamanda yapıyordum. Bu nedenle sesli kitap okumaya ara verip basılı kitap okumaya başladım.

Düşündüğüm liste aşağıda belirttiğim gibi. Bu listede önceden okuduğum birkaç kitap da var. Bu yıl tekrar okumak istediğim için listeme ekledim. Ayrıca okumak istediğim fakat emin olamadığım için bir yedek liste de yaptım. Sene sonunda da kendime göre bir değerlendirme yapacağım.

Ocak ayında 2 kitap bitirdim ve 3’üncüsüne başladım. 

2021 kitap okuma hedeflerim 

 1. Genç Werther’in Acıları / Goethe ✔️
 2. Satranç / Stefan Zweig ✔️
 3. Yer Altından Notlar / Dostoyevski ➡️
 4. Beyaz Geceler / Dostoyevski
 5. Ölüler Evi / Dostoyevski
 6. Ezilenler / Dostoyevski
 7. Kumarbaz / Dostoyevski
 8. Budala / Dostoyevski
 9. 1984 / George Orwell
 10. Hayvan Çiftliği / George Orwell
 11. Bir İdam Mahkumunun Son Günü / Victor Hugo
 12. Korku / Stefan Zweig
 13. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Stefan Zweig
 14. Bir Kadının Hayatından 24 Saat / Stefan Zweig
 15. Ay Işığı Sokağı / Stefan Zweig
 16. Amok Koşucusu / Stefan Zweig
 17. Olağan Üstü Bir Gece / Stefan Zweig
 18. Bir Kalbin Çöküşü / Stefan Zweig
 19. Lord Arthur Savile’nin Suçu / Oscar Wilde
 20. Beyaz Zambaklar Ülkesinde / Grigariy Petrov
 21. Sokrates’in Savunması / Platon
 22. Denemeler / Montaigne
 23. Ay’a Yolculuk / Jules Verne
 24. Uğultulu Tepeler / Emily Bronte
 25. Yeşilin Kızı Anne / L. M. Montgomery
 26. Küçük Prens / Antonie de Saint-Exupery
 27. Martin Eden / Jack London
 28. Dalgalar / Virginia Woolf
 29. Deniz Feneri / Virginia Woolf
 30. Jane Eyre / Charlotte Bronte
 31. Show Your Work / Austin Kleon
 32. Steal Like an Artist / Austin Kleon
 33. Keep Going / Austin Kleon

Yedek Listem

 1. Dorian Gray’in Portresi / Oscar Wilde
 2. Sefiller / Victor Hugo
 3. Yalnızız / Peyami Safa

Aslında bunlar dışında da okumak istediğim birçok kitap var fakat zamanla ilerleme durumuma göre listeme ekleyeceğim. Görüldüğü gibi listemde çokça Dostoyevski ve Stefan Zweig var. Uzun yıllarıdır okumak istediğim kitaplardı bunlar. Arasında aralarında okuduklarım da var, tekrar okuyacağım. Zamanla güncelleyeceğim bir liste olacak bu. 

2021 kitap okuma hedeflerim

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir